ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΟ

Πάτησε γκάζι για την κορυφή η ΑΕΛ με πιλότο τον… Τσιμπάμπα! (video)

Με πρωταγωνιστή τον Ζοελ Τσιμπάμπα που σκόραρε δύο λεπτά πριν το τέλος, η ΑΕΛ συνέχισε το νικηφόρο σερί και φυσικά διατήρησε το απόλυτο στην έδρα της νικώντας με 2-1 τον Εθνικό Γαζώρου.

Η ΑΕΛ ήταν καλύτερη σε όλο το διάστημα του αγώνα, έχοντας απέναντί της μία καλά στημένη αμυντικά ομάδα.

Το σκορ άνοιξε στο 45’ με τον Σκόνδρα με κεφαλιά μετά από σουτ του Νεμπεγλέρα.

Νωρίτερα στο παιχνίδι είχε μπει αλλαγή ο Τσιμπάμπα λόγω τραυματισμού του Τσίγκα.

Η επανάληψη ξεκίνησε με την ΑΕΛ να πιέζει αλλά αφού οι ευκαιρίες δεν έγιναν γκολ, ακολούθησε στο 71′ η ισοφάριση όταν ο Νίρλας έκανε τη σέντρα και ο Μπεκιάρης με δυνατό σουτ νίκησε τον Σέρεμετ κάνοντας το 1-1.

Και πάλι από προσπάθεια του Νεμπεγλέρα, αυτή τη φορά με εκτέλεση φάουλ στο 88’ ο Τσιμπάμπα με κεφαλιά έκανε το 2-1 και λύτρωσε τους Λαρισαίος.

Η ένταση και ο εκνευρισμός του αγώνα είχαν ως αποτέλεσμα την αποβολή του Μιχάλη Ζιώγα από τον πάγκο της ΑΕΛ.

Περισσότεροι από 6000 φίλαθλοι βρέθηκαν στο AEL FC ARENA το απόγευμα της Κυριακής.

ΑΕΛ: Σέρεμετ, Παπαγεωργίου, Παγώνης, Ραπτάκης, Σκόνδρας, Τσιάρας (64′ Καρανίκας), Νεμπεγλέρας, Ζεκίνια, Χασομέρης, Δεινόπαπας (75′ Φρανκού), Τσίγκας (31′ λ.τ Τσιμπάμπα).

ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΑΖΩΡΟΥ: Αποστολίδης, Κοσμίδης, Κουκόλης, Καπίας, Μερεσιώτης (25′ λ.τ Νίρλας), Γεωργιάδης, Μουσικάκης, Ζιγκερίδης, Ναλμπάντης, Γκόγκας, Μπεκιάρης.

Δείτε τα γκολ της αναμέτρησης που έληξε 2-1 υπέρ της Βασίλισσας του κάμπου:

newsroom onlarissa.gr / video: aelole.gr