Σίφουνας ο Τσιτσιπάς, καθάρισε τον Χουρκάτς και πέρασε στους «4»

Ένατος ημιτελικός για τον Στέφανο Τσιτσιπά μέσα στο 2022, καθώς θα αντιμετωπίσει αύριο (8/10) σε ένα πολύ δύσκολο ματς τον Αντρέι Ρούμπλεφ.

Ο έλληνας τενίστας απέκλεισε σήμερα τον Χουμπέρτ Χουρκάτς σε ένα συγκλονιστικό ματς με 2-0 σετ (7-6, 6-3) και προκρίθηκε στους «4» του ATP 500 της Αστάνα.

Σε μόλις 1 ώρα και 40 λεπτά ο «Στεφ» πέρασε το εμπόδιο του αξιόμαχου Πολωνού, ο οποίος ήταν πολύ ανταγωνιστικός στο πρώτο σετ, το οποίο πήγε μάλιστα στο tie break.

Ένα μόλις break όμως σε ολόκληρο το ματς έφθανε για να πάρει τη νίκη με 2-0 ο Τσιτσιπάς.

Το πρώτο σετ πραγματικά πήγαινε… game-game, με τους δύο τενίστες να σερβίρουν εξαιρετικά και το σετ να πηγαίνει σε tie break.

Εκεί ο Στεφ επικράτησε με 10-8 και αφού έσβησε 5 set point κατάφερε να κάνει το 1-0.

Ο Τσιτσιπάς συνέχισε να είναι τέλειος στο σερβίς του και με συνεχόμενα love service game πήρε το προβάδισμα με 4-3.

Σε εκείνο το σημείο ο «Στεφ» έκανε το break (5-3) και στο επόμενο game σέρβιρε ξανά σωστά και κατάφερε με 6-3 να κάνει το 2-0 στα σετ και να πανηγυρίσει την πρόκριση στα ημιτελικά του τουρνουά της Αστάνα.

Πηγή: in.gr