ΘΕΣΣΑΛΙΑ

Οι Ευρωπαίοι ψήφισαν την Αντιγόνη Ντρισμπιώτη ως κορυφαία αθλήτρια για τον Αύγουστο

Η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη με τα δύο χρυσά στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου τελικώς δεν έκλεψε μόνο τις καρδιές των Ελλήνων αλλά και των υπολοίπων Ευρωπαίων!

Στο διαδικτυακό διαγωνισμό επιλογής κορυφαίου αθλητή και αθλήτριας για τον μήνα Αύγουστο που διοργάνωσε η Ευρωπαϊκή Ομοσπονδία η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη κατέκτησε την πρώτη θέση, δείγμα του πόσο αισθητές ήταν στο ευρύ κοινό οι πρωτιές στα 20 και 35 χλμ βάδην.

Η Ντρισμπιώτη ήταν υποψήφια μαζί με την Ολλανδέζα Φέμκε Μπόλ (χρυσό μετάλλιο σε 400μ./ 400μ. εμπ./ 4χ400μ.), την Αλβανίδα Λουίζα Γκέγκα (χρυσό μετάλλιο στα 3.000μ. στιπλ) και την Γερμανίδα Τζίνα Λουκενκέμπερ (χρυσό μετάλλιο σε 100μ./ 4χ100μ.), συγκέντρωσε τις περισσότερες θετικές ψήφους και κατάφερε να κερδίσει αυτήν την τιμητική διάκριση.

Με αυτήν τη διάκριση και την ανάδειξη του Μίλτου Τεντόγλου ως κορυφαίου αθλητή του μήνα, η Ελλάδα κάνει ένα μοναδικό νταμπλ και ο μήνας Αύγουστος ανήκει ολοκληρωτικά στη χώρα μας και στις διακρίσεις της Εθνικής μας Ομάδας στίβου.

Πηγή: karditsalive.net