Μακάμπι Τελ Αβίβ – Μπασκόνια 94-93: «Καθάρισε» με σούπερ Ουίλμπεκιν

Βήμα πλέι οφ για τη Μακάμπι Τελ Αβίβ! Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σκότι Ουίλμπεκιν, η «ομάδα του λαού» επικράτησε με 94-93 της Μπασκόνια σε εξ αναβολής ματς της 19ης αγωνιστικής της Euroleague και… βλέπει οκτάδα. Με αυτή τη νίκη η Μακάμπι πήγε στο 12-13 ενώ η Μπασκόνια έπεσε στο 7-18.

Για τους νικητές από 21 πόντους είχαν οι Νάναλι και Ζίζιτς ενώ 17 πέτυχε ο Ουίλμπεκιν με καθοριστικά καλάθια στο φινάλε. Για τους Βάσκους από την άλλη, ο Μπόλντγουιν ξεχώρισε με 27 πόντους, 7 ασίστ και 8 ριμπάουντ ενώ ο Γκιεντράϊτις είχε 15 πόντους.

Μετά από ένα κλειστό ματς στην πρώτη περίοδο, η Μακάμπι ξέφυγε με +9 (51-42, 16′) στα μέσα της δεύτερης και πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 56-50. Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μπασκόνια με πρωταγωνιστή τον Μπόλντγουιν έφερε τούμπα το ματς και προηγήθηκε με +6 (71-77).

Το ματς ήταν ντέρμπι μέχρι το φινάλε, με τον Κοστέλο να κάνει το 89-91 στα 42 δευτερόλεπτα. Ο Ουίλμπεκιν με πέντε σερί πόντους έκανε το 94-91, ο Μπόλντγουιν μείωσε στο 94-93 στα 5 δευτερόλεπτα, αλλά η Μπασκόνια δεν πρόλαβε να κάνει φάουλ και η Μακάμπι πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη-.

Τα δεκάλεπτα: 28-27, 56-50, 71-77, 94-93

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Εβέν): Γουίλμπεκιν 17 (2/8 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ασίστ), Έβανς, Καλογιάρο 7 (3/3 δίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 6, Ρέινολντς 6, Σόρκιν, Ντιμπαρτολομέο 8 (2/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Νάναλι 21 (1/4 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 10/11 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ζίζιτς 21 (9/9 δίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Ζιβ 7 (1)

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Σπάχια): Μπάλντουιν 27 (6/11 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μπαρέρα, Σεντεκέρσκις 7 (1), Μαρίνκοβιτς 8 (2), Γκρέιντζερ 2, Φοντέκιο 10 (2), Ίνοκ 8 (4/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Κοστέλο 11 (4/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πίτετς 5 (1), Γκεντράιτις 15 (1), Κούρουτς

Πηγή: in.gr