Ιταλία: Mε σούπερ Κουαδράδο η Γιουβέντους, 3-2 την Ίντερ

Η Γιουβέντους κατάφερε να αναδειχθεί νικήτρια στο κρίσιμο ντέρμπι κόντρα στην πρωταθλήτρια Ίντερ με 3-2 σκορ, για την 37η (και προτελευταία) αγωνιστική της Serie A.

Οι Τορινέζοι δεν είχαν κανένα άλλο περιθώριο από τη νίκη στην έδρα τους κόντρα στους «νερατζούρι», αν ήθελαν να συνεχίσουν να διεκδικούν μια θέση στο Champions League της επόμενης περιόδου και τα κατάφερε χάρη σε δύο γκολ του Χουάν Κουαδράδο, σ’ ένα συναρπαστικό ματς.

Η Γιούβε προηγήθηκε με το πέναλτι του Κριστιάνο Ρονάλντο στο 24′, η Ίντερ κατάφερε να ισοφαρίσει με εκτέλεση πέναλτι από τον Ρομέλου Λουκάκου στο 35ο λεπτό, ο Κολομβιανός έδωσε πάλι την πρωτοπορία στην ομάδα του στο 47′, για να έρθει ο Τζότζιο Κιελίνι να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του στο 83′.

Ευτυχώς για τον βετεράνο μπακ ο Κουαδράδο είχε την απάντηση στο 88ο λεπτό και χάρισε τη μεγάλη νίκη στην ομάδα του Αντρέα Πίρλο. Με τους τρεις αυτούς βαθμούς οι «μπιανκονέρι» ανέβηκαν στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Νωρίτερα, η Αταλάντα νίκησε στη Γένοβα την τοπική Τζένοα με 4-3 και έκανε αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης. Ως εκ τούτου η ομάδα του Γκασπερίνι θα παίξει για τρίτη σερί χρονιά στο Champions League.

Η ομάδα του Μπέργκαμο «καθάρισε» το ματς από το πρώτο μέρος όταν και προηγήθηκε με 3-0 και στην επανάληψη έριξε ρυθμούς, επιτρέποντας στους γηπεδούχους να πλησιάσουν στο σκορ.

Στο μεταξύ η Σπέτσια νίκησε, στην έδρα της, την Τορίνο με 4-1 και εξασφάλισε την παραμονή της στην κατηγορία, ενώ η «γκρανάτα» θα αγωνιά έως την επόμενη εβδομάδα, αν αύριο η Μπενεβέντο νικήσει την Κροτόνε.