Η Μίλαν πέρασε από το «Ολίμπικο», 2-1 τη Ρόμα

Η Μίλαν πέρασε με νίκη από το «Ολίμπικο» απέναντι στη Ρόμα, επικρατώντας των «τζαλορόσι» με 2-1 στην ιταλική πρωτεύουσα, για την 24η αγωνιστική στη Serie A.

Μια πολύ σημαντική νίκη για την ομάδα του Στέφανο Πιόλι, που διατήρησε τους «ροσονέρι» στο -4 από την κορυφή και την πρωτοπόρο, συντηρώντας τις ελπίδες τους για την κατάκτηση του τίτλου.

Όπως πριν από τρεις ημέρες απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα για το Europa League, το σκορ άνοιξε για τους Λομβαρδούς από τα 11 βήματα ο Φρανκ Κεσί.

Η Ρόμα έφτασε στην ισοφάριση νωρίς στο β΄ ημίχρονο (50΄) με τον Τζόρνταν Βερετού, αλλά η απουσία του (τραυματία) Έντιν Τζέκο είχε εμφανώς αποδυναμώσει την επίθεσή της.

Οκτώ λεπτά μετά το 1-1 ο Άντε Ρέμπιτς, από ασίστ του Αλέξις Σαλεμάκερς, νίκησε τον Πο Λόπεθ κι έδωσε μια μεγάλη νίκη στην ομάδα του.