ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Κύπελλο Ιταλίας: Στα προημιτελικά Αταλάντα και ΣΠΑΛ

Αταλάντα και ΣΠΑΛ εξασφάλισαν άλλα δύο «εισιτήρια» για τους προημιτελικούς του Coppa Italia. Η ομάδα του Μπέργκαμο χρειάστηκε τέσσερα λεπτά στο δεύτερο μέρος για να πετύχει δύο τέρματα και να επικρατήσει με 3-1 της Κάλιαρι, η οποία είχε ισοφαρίσει προσωρινά με τον Σοτίλ (55΄) το γκολ του Μίραντσουκ στο 43΄.

Ο Μουριέλ στο 61΄ και ο Σουτάλο στο 64΄ «καθάρισαν» την υπόθεση πρόκριση για τους γηπεδούχους. Ο Μπάμπης Λυκογιάννης πέρασε αλλαγή στο 84΄ για την ομάδα της Σαρδηνίας. Αντίπαλος της Αταλάντα στην επόμενη φάση θα είναι η νικήτρια του ζευγαριού, Λάτσιο-Πάρμα.

Με δύο γρήγορα γκολ στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, η ΣΠΑΛ πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Σασουόλο με 2-0 και συνεχίζει στην οκτάδα της διοργάνωσης, όπου θ΄ αντιμετωπίσει την Γιουβέντους.

Το ματς στη Ρέτζιο Εμίλια κρίθηκε στο 10λεπτο (49΄-58΄), όταν οι φιλοξενούμενοι σκόραραν με τους Μισιρόλι και Ντίκμαν. Ο Κυριακόπουλος πέρασε αλλαγή στο 85ο λεπτό αντί του Ροτζέριο για λογαριασμό της Σασουόλο.