Ισόπαλες 2-2 Αλαβές και Βαλένθια

Η Αλαβές προηγήθηκε με 2-0 στο πρώτο τέταρτο στο «Μεντιθορόθα» απέναντι στη Βαλένθια και όλα προοιωνίζονταν επικράτηση, αλλά παρά το τεράστιο πλεονέκτημα οι γηπεδούχοι δεν κατόρθωσαν να κρατήσει το πολύτιμο προβάδισμα ως το τέλος.

Οι παίκτες του Πάμπλο Ματσίν άνοιξαν το σκορ με τον Τσίμο Ναβάρο μόλις στο 2ο λεπτό και διπλασίασαν με πέναλτι του πρώην παίκτη του ΠΑΟΚ, Λούκας Πέρεθ, στο 16΄, αλλά ενώ κρατούσαν το προβάδισμα ως το 73ο λεπτό, δέχθηκαν δύο γκολ σε ένα πεντάλεπτο από τους Μανουέλ Βαγιέχο και Ούγκο Γκιγιαμόν.

Μαζί με τη νίκη η Αλαβές έχασε και δύο πολύ σημαντικούς βαθμούς, που ενδεχομένως να αποδειχθούν καθοριστικοί στην οικονομία του πρωταθλήματος.

Η 10η αγωνιστική:

Οσασούνα-Ουέσκα 1-1 (66΄ Γκαρσία – 5΄ Ραμίρες)

Λεβάντε-Έλτσε 1-1 (12΄ Μελέρο – 64΄ Μορέντε)

Βιγιαρεάλ-Ρεάλ Μαδρίτης 1-1 (76΄ πεν. Μορένο – 2΄ Ντίας)

Σεβίλλη-Θέλτα 4-2 (2΄ Νάβας, 45΄ Εν Νεσίρι, 85΄ Εσκουδέρο, 87΄ Ελ Χαντάντι – 10΄ Άσπας, 38΄ Νολίτο)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Μπαρτσελόνα 1-0 (45΄+3 Καράσκο)

Έιμπαρ-Χετάφε 0-0

Κάντιθ-Σοσιεδάδ 0-1 (66΄ Άιζακ)

Γρανάδα-Βαγιαδολίδ 1-3 (63΄ Ντουάρτε – 45΄+2 Πλάνο, 54΄ Ντε Σόουσα, 90΄ Ζότα)

Αλαβές-Βαλένθια 2-2 (2΄ Ναβάρο, 16΄ πεν. Πέρεθ – 73΄ Βαγέχο, 78΄ Γκιγιαμόν)