Δύσκολη νίκη για την Πόρτο, 3-1 την Πορτιμονένσε

Συνεχίζει να προβληματίζει με την παρουσία της στο πορτογαλικό πρωτάθλημα η Πόρτο, που πολύ να νικήσει την ουραγό Πορτιμονένσε με 3-1 στο «Ντραγκάο», για την 7η αγωνιστική.

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Champions League βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ, από γκολ του Μπέτο στο 14΄, αλλά κατάφερε να «γυρίσει» το ματς, σκοράροντας με κεφαλιές σε δύο κομβικά σημεία. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τον Μαρεγκά και στο πρώτο λεπτό του β΄ μέρους με τον Ταρεμί.

Ο Σέρτζιο Ολιβέιρα στο 89΄ διαμόρφωσε το τελικό σκορ, κι ενώ λίγο νωρίτερα οι φιλοξενούμενοι είχαν χάσει μεγάλη ευκαιρία με τον Ντενέρ να ισοφαρίσουν.

Ο Σέρτζιο Κονσεϊσάο χρησιμοποίησε τους Μαρτσεσίν, Ζαϊντού, Σαρ, Μπεμπά, Γουίλσον Μαναφά (90+2΄ Ζοάο Μάριο), Οτάβιο (90+2΄ Ρομάριο Μπαρό), Ουρίμπε (31΄ Ταρεμί), Σέρτζιο Ολιβέιρα, Τεσατίτο, Λουίς Ντίαζ (68΄ Γκρούγιτς), Μαρεγκά (90+2΄ Νακατζίμα).