Ήττα στις λεπτομέρειες με 74-71 για τη Λάρισα από τον Πανιώνιο

Η Λάρισα γνώρισε την ήττα με 74-71 από τον Πανιώνιο στο «ΣΟΦΙΑ ΜΠΕΦΟΝ» για την 11η αγωνιστική της BasketLeague όπου χάρη στον Τζόνι Μπερχαμενέσκελ και τους 17 πόντους του στο δεύτερο μέρος πάλεψε στα ίσα για τη νίκη αλλά δεν τα κατάφερε στις λεπτομέρειες.

Αρκετά εύστοχος ο Πανιώνιος που είχε 13-27 τρίποντα, στατιστικό τομέα στον οποίο στηρίχθηκε για να πάρει τη νίκη παρά το πολύ κακό του ποσοστό στις βολές (17-29, 58%).

Για τους γηπεδούχους Βεργίνης και Σάμουελς ξεχώρισαν σημειώνοντας από 19 πόντους έκαστος δίνοντας τεράστιο αβαντάζ στην ομάδα τους στον τομέα των τριών πόντων.

Χαμηλό σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο αλλά ιδιαίτερα υψηλός ρυθμός. Η Λάρισα ως στόχο είχε να ανακόψει τους γρήγορους αιφνιδιασμούς του Πανιωνίου και σε έναν βαθμό αυτό το πέτυχε. Παρόλα αυτά αρκετοί παίκτες χρεώθηκαν με φαουλ με αποτέλεσμα ο Πανιώνιος να εκμεταλλευτεί τις αλλαγές του Αγγέλου και να πάρει διαφορά αλλά και τις βολές (κέρδισε 14 και ευστόχησε στις 8). Το 13-6 στα μισά του α’ δεκαλέπτου μειώθηκε με την είσοδο του Παπαντωνίου που έδωσε λύσεις στο σκοράρισμα ενώ η Λάρισα κατάφερε να κλείσει την πρώτη περίοδο με 4 πόντους διαφορά για το 18-14.

Με ένα γρήγορο 8-0 η Λάρισα πήρε προβάδισμα στο ματς μετά από αρκετή ώρα ωστόσο δεν μπόρεσε να το κρατήσει για πολύ. Οι φιλοξενούμε με μπροστάρη τον Ρας και τα τρία διαδοχικά τρίποντα του κατάφεραν να ηγηθούν στο σκοράρισμα. Ο Βεργίνης με δύο συνεχόμενα τρίποντα και ο Μαγκίλ έδωσαν αέρα στον Πανιώνιο με τον Μπράντον Ρας να είναι αυτό που πήρε στην πλάτη του την Λάρισα για να την κρατήσει κοντά στο σκορ. Το σκορ ημιχρόνου έμεινε στο 37-35 με τον Παπαντωνίου να αστοχεί πριν τη λήξη (όπως και στην πρώτη περίοδο).

Ο Ρας φορτώθηκε νωρίς με 3 φάουλ και ο Πανιώνιος με τους Βεργίνη, Πάσαλιτς και Σάμουελς από την γραμμή του τρίποντου να κάνουν… πάρτι (12/20 τρίποντα για τους γηπεδούχους) σε συνδυασμό με τα 11 λάθη της Λάρισας, ο Πανιώνιος κατάφερε να προηγηθεί και με 19 πόντους ενώ η τρίτη περίοδο έκλεισε με το σκορ στο 64-48.

Οι φιλοξενούμενοι δεν εγκατέλειψαν το ματς και με τα λάθη των γηπεδούχων να εκτοξεύονται η Λάρισα κατάφερε να πάρει το ματς στο -5 στηριζόμενη στην δεινότητα του Μπερχαμενέσκελ που πέτυχε 14 πόντους για την ομάδα του. Τα συνεχόμενα σουτ του Ρας και του Χάρις με ένα λεπτό να απομένει ήταν άστοχα, ο Καμαριανός πέτυχε 1/2 βολές, ενώ ξανά ο Τζόνι Μπερχαμενέσκελ με τρίποντο μείωσε στους τρεις πόντους με τρ35 δευτερόλεπτα να απομένουν (72-69)

Στην τελευταία επίθεση ο Πάσαλιτς έχασε το σουτ, ο Ρας κέρδισε φάουλ στα 7 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη με τον Αγγέλου να διαμαρτύρεται για τρεις βολές ισχυριζόμενος πως ο Αμερικανός ήταν στην άνοδο για σουτ. Ο Ρας ευστόχησε 2/2 με το σκορ στο 72-71, η Λάρισα πήγε στο φάουλ με 6,7 δευτερόλεπτα να απομένουν. Ο Πάσαλιτς είχε 2/2 βολές, ο Χάρις προσπάθησε στον αιφνιδιασμό με σουτ τριών πόντων αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και η Λάρισα γνώρισε την ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 37-35,64-48, 74-71.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Ντουρέν 3 (1), Βεργίνης 19 (2/4 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Καμαριανός 1, Σάμουελς 19 (5/11 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/11 βολές, 8 ριμπάουντ), Πάσαλιτς 10 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), ΜακΓκιλ 4 (1 τρίποντα, 6 ασίστ), Λι, Πέτροβιτς 13 (3), Καμπερίδης 5 (1).
ΛΑΡΙΣΑ: Χίκι 6  (3/12 σουτ, 5 ασίστ), Ρας 15 (2/3 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Μπερχανεμέσκελ 17 (3/5 τρίποντα), Χάρις 6 (0/2 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παρκς 10 (5/6 δίποντα), Χείλαρης, Τσιλούλης 3 (1), Φλόιντ 5, Παπαντωνίου 9 (2/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: 9/2 δίποντα, 13/27 τρίποντα, 17/29 βολές, 34 ριμπάουντ (27+7), 21 ασίστ, 15 λάθη, 6 κλεψίματα, 2 τάπες.
ΛΑΡΙΣΑ: 18/40 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 8/9 βολές, 38 ριμπάουντ (26+12), 13 ασίστ, 13 λάθη, 5 κλεψίματα, 4 τάπες.

Πηγή: sportlarissa.gr