ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Champions League Live: Mπαρτσελόνα-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-0, Γιουβέντους-Άγιαξ 1-1

Σε εξέλιξη βρίσκονται αυτήν την ώρα οι αγώνες ρεβανς στα ζευγάρια Μπαρτσελόνα-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Γιουβέντους-Άγιαξ για την προημιτελική φάση του Champions League.

Υπενθυμίζεται ότι προβάδισμα για την πρόκριση στα ημιτελικά της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης έχουν οι «μπλαουγκράνα», καθώς πέρασαν νικηφορα με 1-0 από το Ο«λντ Τράφορντ», ενώ ισόπαλο 1-1 είχε λήξει η πρώτη αναμέτρηση της «βέκια σινιόρα» με τον Άιαντα στο Άμστερνταμ.

Μεγάλη ευκαιρία να πετύχει τον απόλυτο αιφνιδιασμό μέσα στο «Καμπ Νόου» είχε η ομάδα του Σόλσκιερ, καθώς είχε δοκάρι μόλις στο πρώτο λεπτό σε σουτ του Ράσφορντ.

Στο 11ο λεπτό ο Φέλιξ Μπριχ έδωσε πέναλτι υπέρ της Μπαρτσελόνα, ωστόσο ο διαιτητής συμβουλεύτηκε το VAR και άλλαξε την απόφασή του για το μαρκάρισμα του Φρεντ στον Ράκιτιτς μέσα στην περιοχή.

Πέντε λεπτά αργότερα άρχισε ο «χορός» των γκολ στη Βαρκελώνη από τον Λιονέλ Μέσι, ο οποίος αρχικά στο 16′ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Βαλβερδε, ενώ στο 20′ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, σε μία φάση που φέρει ευθύνη ο Ντε Χέα.

Στο άλλο παιχνίδι η Γιουβέντους πήρε το προβάδισμα στο 28ο λεπτό, χάρη σε κεφαλιά του Κριστιάνο Ροναλντο, ωστόσο έξι λεπτά αργότερα οι Ολλανδοί ισοφάρισαν χάρη σε ωραίο πλασέ του Φαν ντε Μπεκ.

Mπαρτσελόνα-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-0 (COSMOTE SPORT 2)

Γκολ: 16′, 20′ Μέσι (Μπαρτσελόνα)