ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Έκανε επίδειξη ισχύος η Φενέρμπαχτσε, 76-43 τη Ζαλγκίρις Κάουνας

Ένα μόλις δεκάλεπτο άντεξε η Ζαλγκίρις στο πρώτο ματς της σειράς των πλέι οφ με αντίπαλο τη Φενερμπαχτσέ, η οποία νίκησε άνετα με 76-43 την ομάδα του Κάουνας στην Κωνσταντινούπολη, κάνοντας το 1-0 στη σειρά των προημιτελικών της Euroleague.

Σε δύο ημέρες (18/4, 20:45) οι δύο ομάδες θα παραταχθούν και πάλι στο «Ulker Sports and Event Hall», με τη Φενέρ να σκέφτεται μόνο το 2-0 στη σειρά, πριν αυτή μεταφερθεί στην εδρα των Λιθουανών, όπου θα διεξαχθούν το τρίτο και το τέταρτο ματς (αν χρειαστεί).

Με… ρεσιτάλ σε άμυνα και επίθεση, η τουρκική ομάδα κατάφερε στην δεύτερη περίοδο να κρατήσει τους Λιθουανούς στους 8 πόντους, τη στιγμή που η δική της παραγωγικότητα σταμάτησε στους 23 πόντους.

Αποτέλεσμα αυτού του καθοριστικού επιμέρους σκορ ήταν η Φενέρ να πάρει το δρόμο προς τα αποδυτήρια με διαφορά ασφαλείας (+17, 38-21), την οποία δεν… ίδρωσε να διατηρήσει στο δεύτερο ημίχρονο, μέχρι το τελικό 76-43.

Κορυφαίος των νικητών, οι οποίοι έδωσαν… ρέστα από τα 6.75 (12/29 τρίποντα), ήταν ο Νίκολα Κάλινιτς με 16 πόντους, ενώ ο Κώστας Σλούκας δε χρειάστηκε να… φορτσάρει, καθώς σε 16 λεπτά συμμετοχής είχε 2 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Από την Ζαλγκίρις, που τα… χάλασε στην αντιστοιχία ασίστ-λαθών (7-21), ξεχώρισε ο Μάριους Γκριγκόνις με 10 πόντους.

Στο αποψινό ματς «σφύριξε» ο Χρήστος Χριστοδούλου, ενώ στις εξέδρες βρέθηκε και αποθεώθηκε ο πρωταθλητής Euroleague με τη Φενέρ το 2017 και νυν ΝΒΑερ με τη φανέλα των Σακραμέντο Κινγκς, Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 38-21, 59-35, 76-43

Έκανε επίδειξη ισχύος η Φενέρμπαχτσε, 76-43 τη Ζαλγκίρις ΚάουναςΈκανε επίδειξη ισχύος η Φενέρμπαχτσε, 76-43 τη Ζαλγκίρις Κάουνας

Πηγή: zougla.gr