Α2: «Έπεσε» στο τέλος ο Ερμής στο Θεσσαλικό ντέρμπι με την Καρδίτσα

Δεν κατάφερε να επιστρέψει στη βάση της με το ροζ φύλλο αγώνα ο Ερμής Αγιάς-Λάρισας, αφού έχασε στο θεσσαλικό ντέρμπι από την Καρδίτσα με 76-69.

Ένα παιχνίδι που δικαίωσε απόλυτα τον χαρακτήρα του ντέρμπι με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημά του, αλλά τελικά οι γηπεδούχοι της Καρδίτσας ήταν αυτοί που πανηγύρισαν.

Από τα πρώτα λεπτά φάνηκε ότι το παιχνίδι θα κριθεί στις λεπτομέρειες, ο Ερμής κατάφερε με την απόδοσή του να διατηρεί έστω καθ ένα μικρό προβάδισμα δείχνοντας απόλυτα συγκεντρωμένος στον αγωνιστικό χώρο. Μάλιστα προηγούμενος, έστω και με δύο πόντους ξεκίνησε και την τελευταία περίοδο, εκεί που έφτασε να πάρει και προβάδισμα ακόμη και πέντε πόντων, όμως κάπου οι παίκτες του έχασαν την συγκέντρωσή τους και επέτρεψαν στους γηπεδούχους να «χτυπήσουν» με τρίποντα και με πρωταγωνιστή τον Κακλαμάνο και να πάρουν τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 23-24, 40-41, 52-54, 76-69

Διαιτητές: Σταματόπουλος-Ζαχαρής-Σιμητόπουλος

Καρδίτσα (Τζήμας): Μόκφορντ (0/4 διπ., 0/1 τριπ.), Γράβας 13 (3/4 τριπ,), Παπαχρήστος 4 (1/2 τριπ., 5 ριμπ.), Παππάς, Κακλαμάνος 20 (6/9 τριπ.), Παπαδόπουλος 2 (1/5 διπ.), Ερμείδης 11 (3/4 διπ., 1/2 τριπ,, 4 ριμπ., 4 ασίστ), Καλλές 7 (5/6 βολές), Σαριμπαλίδης 3 (1), Μαγκουνής 16 (8/10 διπ., 10 ριμπ.).

Ερμής Αγιάς (Σκαραφίγκας): Τσιαμπαλής 3 (1/3 τριπ.), Τσιλούλης 12 (3/7 διπ., 2/4 τριπ,, 5 κλεψ.), Σπυρόπουλος, Τζόλος 3 (1/3 τριπ,), Κόμματος 11 (4/6 διπ., 1/10 τριπ,, 14 ριμπ., 4 ασίστ), Νταλός 2, Τριανταφύλλου 16 (4/7 διπ., 2/5 τριπ.), Κούκσικς 15 (3/6 τριπ.), Λάππας 3 (4 ασίστ), Λόλας 4 (7 ριμπ.).