Πόλο: Ήττα αλλά πλέι οφ για την Εθνική

Πρώτη ήττα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα πόλο ανδρών για την εθνική Ελλάδος. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα του Θοδωρή Βλάχου γνώρισε την ήττα από την Κροατία με 11-7 και τερμάτισε δεύτερο στον όμιλο.

Αν και η Εθνική έχασε την πρώτη θέση του ομίλου και την απευθείας πρόκριση στα προημιτελικά, προκρίθηκε στα πλέι οφ όπου την Κυριακή (22/7) θα αντιμετωπίσει την Γερμανία και εφόσον περάσει θα κληθεί να αντιμετωπίσει το νικητή του Β΄ομίλου (Ισπανία ή Μαυροβούνιο).

Από τα πρώτα λεπτά οι Κροάτες πήραν θέση «οδηγού» στην αναμέτρηση προηγούμενοι με 2-0 την πρώτη περίοδο.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο αν και η Ελλάδα μείωσε με τον σε 2-1 ένα δυνατό δίλεπτο της Παγκόσμιας Πρωταθλήτριας άνοιξε πάλι τη διαφορά σε 4-1. Η πίεση πριν το ημίχρονο έφερε καρπούς για την ελληνική ομάδα που μείωσε σε 6-4, αλλά ένα ακόμη τέρμα από τους Κροάτες λίγο πριν το ημίχρονο έστειλε τη διαφορά στα τρία τέρματα.

Οι Έλληνες διεθνείς δεν μπόρεσαν να βρουν απαντήσεις απέναντι στην ομάδα του Ίβικα Τούτσακ και είδαν τη διαφορά να ανοίγει περισσότερο πριν την τέταρτη περίοδο (10-5).

Το τελευταίο οκτάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με το τελικό σκορ να είναι το 11-7.

Σκορ ανά περίοδο: 2-0, 5-4, 3-1, 1-2

Πηγή: in.gr