«Φωτιά» ο ΛεΜπρόν και 2-2 οι Καβς

ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Οι Καβαλίερς ισοφάρισαν τη σειρά των τελικών της Ανατολής με τους Σέλτικς σε 2-2 χάρη στον εξαιρετικό ΛεΜπρόν Tζέιμς, ο οποίος πέτυχε 44 πόντους.

Η ομάδα του Κλίβελαντ νίκησε με 111-102 τους Σέλτικς με τον «βασιλιά» να είναι απολαυστικός, σημειώνοντας 44 πόντους, 5 ριμπάουντ και 7 λάθη.

Οι προθέσεις των Καβς φάνηκαν από το ξεκίνημα του αγώνα, καταφέρνοντας με ένα σερί 10-0 να ξεφύγουν στο σκορ με 19-10. Το ημίχρονο έκλεισε με 68-53 υπέρ τους. Στην τρίτη περίοδο οι Σέλτικς αντέδρασαν μειώνοντας σε 68-59, δείχνοντας έτοιμοι να παλέψουν. Οι Καβς ωστόσο δεν πτοήθηκαν και αντέδρασαν, φτάνοντας στη νίκη.

Για τους νικητές εκτός του ΛεΜπρόν, ο Κόρβερ είχε 14 , ο Τόμπσον είχε 13 με 12 ριμπάουντ, ο Χιλ σημείωσε 13, ενώ ο Λοβ μέτρησε 9 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Στον αντίποδα ο Μπράουν είχε 23, ο Τέιτουμ είχε 17, ο Ροζίερ είχε 16 πόντους, 11 ασίστ και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Χόρφορντ σημείωσε 15 με 7 ριμπάουντ.

Πηγή: in.gr