ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Ζαλγκίρις-Ολυμπιακός 80-60: Κατέρρευσε στο Κάουνας και τώρα… τρέχει

Η Ζαλγκίρις νίκησε στο Κάουνας τον Ολυμπιακό με 80-60, έκανε το 2-1 στη σειρά και πλέον οι «ερυθρόλευκοι» είναι με την πλάτη στον τοίχο.

Δεν τα κατάφερε ο Ολυμπιακός στο Κάουνας και πλέον καλείται να ανατρέψει την κατάσταση στο Game 4 προκειμένου να ισοφαρίσει και να μείνει ζωντανός για την πρόκριση στο Final Four.

Η Ζαλγκίρις επικράτησε με 80-60 των «ερυθρόλευκων» που κατέρρευσαν στη δεύτερη περίοδο όταν και οι Λιθουανοί βρήκαν λύσεις, έχτισαν διαφορά την οποία και εκτόξευσαν στην συνέχεια φτάνοντας σε μια επιβλητική νίκη.

Ο Ολυμπιακός αν και ξεκίνησε αρκετά καλά και είχε σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, μπλόκαρε στην συνέχεια με αποτέλεσμα η Ζαλγκίρις που δεν ήταν καλή από τα 6.75 να σημαδέψει το «ζωγραφιστό» πετυχαίνοντας από εκεί τους 42 από τους 67 πόντους μέχρι την τρίτη περίοδο.

Η αδυναμία των Πειραιωτών να προσαρμόσουν την άμυνα τους στο passing game των γηπεδούχων έδωσε τη δυνατότητα στους παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να πετύχουν εύκολους πόντους κάτω από το καλάθι (72% με 24/33 διπ.), παρότι ολοκλήρωσαν το ματς με 4/15 τρίποντα.

Με τη διαφορά στο +17 η τέταρτη περίοδος έμοιαζε διαδικαστική για τις δύο ομάδες καθώς ο Ολυμπιακός που ήταν συνολικά κακός (14/31 διπ., 4/22 τριπ.) δεν μπόρεσε να κάνει το come back με την Ζαλγκίρις να κυριαρχεί απόλυτα.

Πλέον το παιχνίδι της Πέμπτης (26/4) είναι κομβικό για τους «ερυθρόλευκους» καθώς χρειάζονται μόνο νίκη για να πάνε τη σειρά στο πέμπτο παιχνίδι στο ΣΕΦ, ειδάλλως θα αποχαιρετίσουν οριστικά το όνειρο της παρουσίας τους στο Βελιγράδι.

Κορυφαίος της Ζαλγκίρις ήταν ο Ντέιβις με 18 π. (6/8 διπ.), ενώ από τον Ολυμπιακό ο Σπανούλης είχε 14 π. με 0/6 τρίποντα, 3/6 δίποντα και 8/9 βολές.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 47-36, 67-50, 80-60

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 18 (6/8 δίποντα, 6/7 βολές), Πάνγκος 12 (2), Τουπάν 10 (2), Ούντριχ 6 (6 ασίστ), Γιανκούνας 13 (5/5 δίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Σάλιους, Μιλάκνις 1 (0/4 τρίποντα, 1/2 βολές), Μίτσιτς 8 (6 ασίστ), Ουάιτ 5, Καβαλιάουσκας 7, Βαλίνσκας, Ουλανόβας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛιν 6, Μπράουν (0/1 δίποντο, 0/2 τρίποντα, 0/2 βολές), Παπαπέτρου 5 (1/5 σουτ, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Σπανούλης 14 (3/6 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 8/9 βολές), Μιλουτίνοβ 3, Στρέλνιεκς 3 (0/3 σουτ, 3/3 βολές, 3 ασίστ), Τιλί 6 (1), Πρίντεζης 3 (1/8 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 1/2 βολές), Παπανικολάου 6, Μάντζαρης 3 (1), Ρόμπερτς 11 (1), Μπόγρης.

Πηγή: Onsports.gr