ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Το πάλεψε δυνατά αλλά «λύγισε» στο τέλος ο Γυμναστικός

Μαχητική η παρουσία του Γυμναστικού Συλλόγου Λαρισαίων στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής, όπου αντιμετώπιζε εκτός έδρας το Παγκράτι, από το οποίο τελικά ηττήθηκε με 77-64, αλλά το πάλεψε κοιτώντας τους γηπεδούχους στα …μάτια στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα.

Παρά τα προβλήματα των τελευταίων εβδομάδων με τραυματισμούς παικτών, οι «πράσινοι» προσπάθησαν να δώσουν τον καλύτερό τους εαυτό στην Αθήνα σήμερα, και το έκαναν μέχρι ένα σημείο, καθώς στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα ήταν μέσα στο παιχνίδι. Είναι ενδεικτικό ότι ακολουθούσαν κατά πόδας στο σκορ τους γηπεδούχους και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπως και στο πρώτο και  βρίσκονταν σε απόσταση αναπνοής, ενώ 24’’ πριν το τέλος του α’ ημιχρόνου προηγήθηκαν κιόλας με 34-35, αλλά τελικά αυτό έληξε με 36-35.

Και στο δεύτερο ημίχρονο οι Λαρισαίοι ακολουθούσαν από κοντά (τρίτο δεκάλεπτο (54-48) μη χάνοντας την επαφή τους με το σκορ, όμως στο τελευταίο μέρος φάνηκαν τα προβλήματα των προηγούμενων ημερών, ο ΓΣΛ «λύγισε» και τελικά γνώρισε την ήττα στο Παγκράτι με 77-64.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 36-35, 54-48, 77-64.

Παγκράτι (Κατωπόδης): Σκούφης 2, Μπουρδάνος 16 (4), Παύλος 6 (0/6 τρ., 5 ρ,), Καράβολας 11 (2), Ψαρόπουλος 11 (3, 5 ρ.+ασ.), Λυμπερόπουλος 6 (2), Λεκάκης, Ράντετιτς 23 (7/10 δ., 2/5 τρ., 6 ρ.), Εζόμο, Ραλλάτος, Μήτσιαλος 2 (6 ρ.)
ΓΣΛ (Μπουλιάκης): Τόζιος 4 (1), Τέλιος Θ., Νίκολιτς 8, Νισύριος, Τσουράκης 6, Κούτρας 13 (1/3 τρ., 8 ασ., 7 ρ., 3 κλ.), Μπέμπης 12 (1/6 τρ.), Τσούμας Γ., Γκιουλέκας 5, Τσούμας Α., Σπυρόπουλος 16.

ΔΗΛΩΣΗ ΘΑΝΑΣΗ ΜΠΟΥΛΙΑΚΗ

«Τελικά δεν είχαμε την διάρκεια που χρειαζόταν και η ευκαιρία έμεινε στα χαρτιά. Οι αντίπαλοί μας το θέλανε πιο πολύ από εμάς και αυτό φάνηκε. Θα ήθελα να πω συγχαρητήρια στους τρεις διαιτητές, στους ανθρώπους της γραμματείας και στον κομισάριο, ήταν πραγματικά άψογοι».