ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Πρωταθλήτρια Ευρώπης – επιτέλους – η Μπάγερν! (VIDEO)

Τι κι αν η ισοφάριση του Γκουντογκαν στο 69′ ξύπνησε μνήμες του… περυσινού χαμένου τελικού, ένα λεπτό πριν το τέλος οι Βαβαροί με ήρωα τον Ρόμπεν κατάφεραν να επικρατήσουν της Ντόρτμουντ με 2-1 και να κατακτήσουν το Τσάμπιονς Λιγκ.

Μετά από ένα στείρο μεν, αλλά γεμάτο φάσεις πρώτο μέρος, η επανάληψη ξεκίνησε με δαιμονιώδη ρυθμό.

Η ομάδα του Γιοπ Χάινκες με έναν καταπληκτικό συνδυασμό Ριμπερί και Ρόμπεν και τελικό αποδέκτη τον Μαντζούκιτς, πήρε το προβάδισμα στο σκορ στο 60′.

Ωστόσο, επτά λεπτά αργότερα η Μπορούσια κέρδισε πέναλτι  όταν ο Ντάντε ανέτρεψε τον Ρόις μέσα στην περιοχή της Μπάγερν, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Γκουντογκάν για να ισοφαρίσει τον αγώνα σε 1-1.

Κι ενώ όλα έδειχναν… παράταση, ο Ρόμπεν στο 89′ έκανε το 2-1 μετά από έξοχη ασίστ και πάλι του Ριμπερί.