ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΟ

Συνεχίζεται η… ρέντα για την ΑΕΛ: Κέρδισε στο φινάλε με 1-0 τον Απόλλωνα με το παρθενικό γκολ του Ντέλετιτς (video)

Μία ακόμη αγχωτική, αλλά πέρα ως πέρα δίκαιη νίκη κατέγραψε η ΑΕΛ, επικρατώντας του Απόλλωνα Σμύρνης με 1-0 και έχει καταφέρει να διευρύνει το θετικό της σερί, σκαρφαλώνοντας κι άλλο στον βαθμολογικό πίνακα.

Μία ΑΕΛ που αντιμετώπισε στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού προβλήματα από τον αντίπαλό της, κατάφερε όμως να βρει και πάλι τη λύση στα τελευταία λεπτά και συνεχίζει να βαδίζει στα μονοπάτια των θετικών αποτελεσμάτων.

Χωρίς γκολ το πρώτο 45λεπτο

Κρίσιμο παιχνίδι και για τις δύο ομάδες το σημερινό κι αυτό φάνηκε να τους επηρεάζει σε μεγάλο βαθμό στις κινήσεις τους. Η ΑΕΛ ξεκίνησε την αναμέτρηση με τον Μπόζοβιτς κάτω από τα δοκάρια, Ρέντζα, Ζίζιτς, Γκόλια και Γουάλας στην άμυνα, τον Λαγό και τον Αγκάνοβιτς στη μεσαία γραμμή, Ντέλετιτς, Λεοζίνιο και Κρίζμαν πίσω από τον προωθημένο Ναζλίδη.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να πατάνε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας καλύτερη ανάπτυξη και εκμεταλλευόμενοι την αδυναμία της ΑΕΛ να αναχαιτίσει στη μεσαία γραμμή και να κρατήσει τη μπάλα για να βγει στην επίθεση.

Το θετικό για την ΑΕΛ ήταν ότι «ξύπνησε» σχετικά γρήγορα και μετά την ευκαιρία του Αλμπάνη άρχισε να ανεβάζει το ρυθμό της, κερδίζοντας αρκετές μπάλες στη μεσαία γραμμή άρχισε να γίνεται πιο επιθετική παίζοντας, για πρώτη φορά φέτος, από τον άξονα, βγάζοντας αρκετές φορές ως κρυφό κυνηγό τον Λεοζίνιο.

Μάλιστα, ο Βραζιλιάνος θα μπορούσε να γίνει ο μεγάλος πρωταγωνιστής του πρώτου ημιχρόνου, αφού βρέθηκε δύο φορές σε πλεονεκτικότατη θέση, αλλά και τις δύο φορές δεν σημάδεψε σωστά, χάνοντας τις ευκαιρίες να βάλει μπροστά την ομάδα του και να της δώσει άλλον αέρα για το δεύτερο ημίχρονο.

Έδιωξε τα σύννεφα

Με κεκτημένη ταχύτητα από το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε το δεύτερο 45λεπτο η ΑΕΛ και έχασε πρώτη ευκαιρία με τον Ντέλετις να μην μπορεί να νικήσει από πλάγια θέση τον Τσόβις. Γρήγορα όμως ο Απόλλων κατάφερε να ισρροπήσει, ανεβάζοντας την πίεσή του, κυρίως στην πρώτη μπάλα της ΑΕΛ και κατόρθωσε να απειλήσει τον Μπόζοβιτς, ο οποίος όμως σ’ ένα τετ-α-τετ με τον Καστγιέχος έδειξε ότι δικαίως θεωρείται από τους κορυφαίους τερματοφύλακας του πρωταθλήματος.

Στη συνέχεια το παιχνίδι άρχισε να υπονωτίζει τους φιλάθλους, με αργό ρυθμό πολλά λάθη και τον Ηλία Φυντάνη να κάνει την πρώτη του κίνηση από τον πάγκο, την επιτυχημένη – όπως αποδεικνύεται – είσοδο του Εμάνουελ Περόνε.

Παρά το γεγονός ότι η ΑΕΛ ουσιαστικά είχε στον αγωνιστικό χώρο την πλέον επιθετική 11άδα της δεν μπορούσε να βρει τον τρόπο να γίνει απειλητική, αλλά όλα αυτά ως και το 85ο λεπτό. Τότε που ο Περόνε έγινε κάτοχος της μπάλας από αριστερά και λίγο έξω από την περιοχή, κοντρόλαρε και σηκώνοντας το κεφάλι είδε στην άλλη πλευρά τον Μίλος Ντέλετιτς.

«Σέρβιρε» τη μπάλα στον Σέρβο, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε και το πέσιμο του Κοντοέ και από κοντά έκανε το 1-0, σκοράροντας για πρώτη φορά με τη «βυσσινί» φανέλα, μέσα σε αποθέωση.

Οι καλύτερες στιγμές

15’ Η πρώτη καλή στιγμή της αναμέτρησης ήρθε από τους φιλοξενούμενους. Ο Αλμπάνης βρέθηκε αμαρκάριστος στην περιοχή της ΑΕΛ, αλλά ευτυχώς σε πλάγια θέση, δοκίμασε το σουτ αλλά ο Μπόζοβιτς ήταν στη σωστή θέση και μπλόκαρε σταθερά

16’ Στην αντεπίθεση ο Ναζλίδης έβγαλε ωραία κάθετη μπάλα στον Λεοζίνιο, αυτός πέρασε και τον Τσόβιτς και σκόραρε, αλλά η φάση είχε διακοπεί μόλις ο Βραζιλιάνος της ΑΕΛ έγινε κάτοχος της μπάλας, μετά από υπόδειξη του Κωσταρά που υπέδειξε τον Λεοζίνιο σε θέση οφσάιντ

26’ Με τον Κρίζμαν η ΑΕΛ έφυγε γρήγορα στην αντεπίθεση, ο Κροάτης «έσπασε» αριστερά στον Ναζλίδη αλλά του σουτ του Έλληνα επιθετικού κατέληξε άουτ

27’ Μπαλιά του Λαγού στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, ο Λεοζίνιο μπήκε γρήγορα από δεξιά στην περιοχή και απέναντι στον Τσόβιτς έκανε πολύ κακό τελείωμα στέλνοντας άουτ τη μπάλα

33’ Μαγική μπαλιά με το τακουνάκι του Ναζλίδη στον Λεοζίνιο, αυτός μπήκε κάθετα στην περιοχή, μόνος απέναντι από τον Τσόβιτς, αλλά δεν κατάφερε να τον νικήσει στο ανεπανάληπτο τετ-α-τετ, αφού ο πορτιέρο του Απόλλωνα έπεσε σωστά και διατήρησε το «μηδέν» στην εστία του

44’ Σέντρα του Μάατζι από δεξιά στο δεύτερο δοκάρι πετάχτηκε ο Ανιέτε και έκανε την προβολή, στέλνοντας άουτ τη μπάλα

45’+ Χτύπημα φάουλ του Λεοζίνιο από δεξιά, ο Τσόβιτς και πάλι σε σωστή θέση κατάφερε να σώσει την εστία του

48’ Από πλάγια θέση ο Ντέλετιτς δοκίμασε το σουτ, αλλά και πάλι ο Τσόβιτς κατάφερε να διώξει τον κίνδυνο

53’ Φάουλ του Κονέ μπλόκαρε σταθερά ο Μπόζοβιτς

54’ Ο Ανιέτε έκλεψε τη μπάλα στη μεσαία γραμμή και βρήκε τον Καστιγιέχος, που προσπάθησε με «λόμπα» να νικήσει τον Μπόζοβιτς, στέλνοντας άουτ τη μπάλα

57’ Εξαιρετική κίνηση και πάσα του Ανιέτε στον Καστιγιέχος, που βρέθηκε μόνος απέναντι στον Μπόζοβιτς, αλλά ο Μαυροβούνιος κήπερ της ΑΕΛ με εξαιρετική επέμβαση δεν επέτρεψε την παραβίαση της εστίας του

75’ Σέντρα του Ρέντζα από δεξιά, ο Κρίζμαν μπήκε στην περιοχή και έκανε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτλ΄συτρ

84’ ΓΚΟΛ Ο Περόνε βρήκε τον Ντέλετις, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το γλύστρημα αντιπάλου αμυντικού και από κοντά νίκησε τον Τσόβιτς κάνοντας το 1-0

Διαιτητής: Τάσος Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)

Βοηθοί: Κωσταράς (Αιτωλ/νίας), Δημητριάδης (Μακεδονίας)

4ος Διαιτητής:Στυλιαράς (Αιτωλ/νίας)

(ΑΕΛ (Ηλίας Φυντάνης): Μπόζοβιτς, Ρέντζας (82’ Μασούρας), Ζίζιτς, Γκόλιας, Γουάλας, Λαγός, Αγκάνοβιτς, Ντέλετιτς, Λεοζίνιο (64’ Περόνε), Κρίζμαν, Ναζλίδης (85’ Μπάλλας)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Ζόραν Βούλιτς): Τσόβιτς, Κοντοές, Κονέ, Αλμπάνης (82’ Μάατσεν), Μαατσί, Ανιέτε, Καστιγιέχος (73’ Κύργιας), Μπιτζιμίν, Παπάζογλου, Χουάρες (85’ Κιταμπαλά), Κούρος