ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Έχασε από τον Άρη ο Γυμναστικός

Χωρίς άλλους δύο Αμερικανούς (Γουέαρ, Φορμπς, συν την γνωστή απουσία του Χολ), αγωνίστηκε εκτός έδρας κόντρα στον Άρη o Γυμναστικός Λάρισας ηττήθηκε μεν (71-60), αλλά με ψηλά το κεφάλι, την στιγμή που είχε και κάποια άδικα σφυρίγματα σε βάρος του από την διαιτησία.

Οι Λαρισαίοι μπήκαν …αφηνιασμένοι στο γήπεδο και γρήγορα κατάφεραν να προηγηθούν με 1-13 (6.40) για να προηγηθούν στο 10′ με 10-18. Όμως το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν κακό για τον Γυμναστικό που …σκόνταψε στην άμυνα από γρανίτη του Άρη και συνάμα δεν είχε καλές επιθετικές επιλογές με αποτέλεσμα να βρίσκεται πίσω στο ημίχρονο με 33-27.

Η αστοχία του Γυμναστικού δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Άρη να προηγείται και με 16 πόντους (49-33) στο 27′, όμως οι παίκτες του Σκουρτόπουλου δεν έχουν μάθει να τα παρατάνε και με αντεπίθεση μείωσαν και πάλι στο 30′ σε 50-39.

Οι «πράσινοι» έδωσαν την μάχη τους στο τελευταίο δεκάλεπτο παρά τις αντιξοότητες και μείωσαν και σε 60-54, αλλά δεν άντεξαν με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα με 71-60.

Τα δεκάλεπτα: 10-18, 33-27, 50-39, 71-60.

ΑΡΗΣ (Γιαννάκης): Φλιώνης 6 (1), Αθηναίου 7 (1/8 σουτ), Βασιλόπουλος 11 (1/1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο), Γουίβερ 3 (1), Μπένσον 9 (1), Βον 8 (1), Πουλιανίτης, Χρηστίδης 3, Μούρτος 4, Μοράντ 8 (5 ριμπάουντ), Πέτγουεϊ 3, Μπελ 9 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ (Σκουρτόπουλος): Ντρέιπερ 7, Παπαμακάριος, Μουράτος 15, Σάφτενααρ 14 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Παπαντωνίου 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μαραγκός 3, Διαμαντάκος 3, Χατζηκυριακίδης, Βαβάτσικος, Γκάλογουεϊ 6, Στυλιανού 3 (1).

ΔΗΛΩΣΗ ΣΚΟΥΡΤΟΠΟΥΛΟΥ

Θανάσης Σκουρτόπουλος: «Εμείς σε γενικές γραμμές είμαστε ευχαριστημένοι, παλέψαμε, αλλά κάποιες λεπτομέρειες δεν μας επέτρεψαν να διεκδικήσουμε τη νίκη.

Είχαμε χαμηλό ποσοστό στα νούμερα και για πρώτη φορά χάσαμε και πολλές βολές, 9. Επίσης στα κρίσιμα σημεία του αγώνα δεν πήραμε κάποια σφυρίγματα που έπρεπε από τους διαιτητές, οι οποίοι αντίθετα έδωσαν ορισμένα άλλα στον Άρη.

Όμως δεν στεκόμαστε εκεί, συνεχίζουμε την καλή μας προσπάθεια και πλέον έχουμε όλη την προσοχή μας στραμμένη στον επόμενό μας αντίπαλο, το Ρέθυμνο. Ξεκινάμε την δουλειά και βλέπουμε μόνο τον επόμενο αγώνα».