Μπάσκετ: Έχασε στην Πάτρα η ΑΕΛ

Την ήττα γνώρισε στην Πάτρα από τον Απόλλωνα η ΑΕΛ με 86-73.

Οι βυσσινί δικαιούνταν περισσότερα από το ματς καθώς πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση στη μεγαλύτερη διάρκειά του, αλλά κυρίως τα σφυρίγματα έδρας , ιδιαίτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπως κάποια λάθη σε κρίσιμα χρονικά σημεία , δεν τους επέτρεψαν να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο.

Οι παίκτες του Χρήστου Χασανίδη μπήκαν πολύ καλά στο ματς και γρήγορα κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και να πάρουν προβάδισμα στο σκορ.

Ήδη στο μισά της α’ περιόδου προηγούνταν με 16-8, για να «κλείσουν» το 10λεπτο με το σκορ 24-21 υπέρ τους.

Τα σφυρίγματα των διαιτητών έδωσαν την δυνατότητα στους γηπεδούχους πετυχαίνοντας πολλούς από την γραμμή των ελευθέρων βολών να μείνουν κοντά στο σκορ, αν και στο 15’ η ΑΕΛ είχε προβάδισμα 31-27.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ομάδα της Πάτρας να προηγείται με 45-42.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και εκμεταλλευόμενοι κάποια λάθη της ΑΕΛ κυρίως στην επίθεση, πήραν 11 πόντων (55-44). Η ΑΕΛ αντέδρασε και βρίσκοντας σκορ από την περιφέρεια κατάφερε να μειώσει σε 62-58 και η 3η περίοδος να ολοκληρωθεί με σκορ 64-58.

Στο 4ο 10λεπτο ο Απόλλωνας είχε σταθερά προβάδισμα γύρω στους 10 πόντους. Η ΑΕΛ που έπαιζε χωρίς τον Σαριμπαλίδη, ένιωσε ενοχλήσεις στη μέση, αντέδρασε, από το -15 πλησίασε στους -9 (80-71), αλλά στο σημείο εκείνο έχασε δύο ευκαιρίες έξω από τα 6.75 για να μειώσει ακόμη περισσότερο και να μπει ξανά στο ματς.

Έτσι, το ματς ολοκληρώθηκε με 86-73 για τον Απόλλωνα.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 45-42, 64-58,

Διαιτητές: Μπίκας, Τσαχάκης, Καλογερόπουλος

ΑΠΟΛΛΩΝ Π. (Παπαδόπουλος): Ερμείδης, Άκερ 9(1), Ματαλλών 14, Αποστολίδης 13(1), Τσιάρας 8, Παπαβασιλόπουλος , Κιτσούλης 4, Χείλαρης 7(1), Αναγνωστόπουλος 7, Μαστρογιαννόπουλος 5(1), Κουρέπης, Γόντικας 19.

ΑΕΛ (Χασανίδης): Βλαχούλης, Γκογκίδης, Καμάρας 9(2), Παπαχρήστος 5(1), Κατσαρές 9, Σαριμπαλίδης 14(4), Κονδυλόπουλος, Κνέζεβιτς 17, Χανέλι, Γκιουλέκας 15(1), Φιλιππόπουλος, Τσιαβές 4.