Ελλάδα-Ισπανία 77-56: Μεγαλειώδης εμφάνιση και πανάξια πρόκριση στον τελικό!

Στον προημιτελικό κόντρα στην Λιθουανία βρέθηκε στην… κόλαση (χάναμε με 15 πόντους λίγο πριν το τέλος της 3ης περιόδου), αλλά στον χθεσινό ημιτελικό με την Ισπανία η Εθνική ομάδα Νέων έκανε την απόλυτη μπασκετική εμφάνιση.

Με άμυνα για σεμινάριο, με επίθεση που θύμιζε playstation και… ελληνικό πάθος, διέλυσε την περσινή πρωταθλήτρια Ευρώπης που δεν μπόρεσε να την απειλήσει ποτέ κι έτσι σήμερα το βράδυ (21:15) θα διεκδικήσει το χρυσό μετάλλιο κόντρα στο Ισραήλ που επίσης κέρδισε πολύ εύκολα την Γαλλία.

Ο αγώνας

Οι Ισπανοί θεωρητικά ήταν το φαβορί, αλλά κόντρα σ’ αυτά τα παιδιά είχε ήδη αποδειχθεί πως αν δεν παίξεις, δεν θα κερδίσεις. Κι αυτό ακριβώς έπαθαν οι Ισπανοί.

Το γρήγορο 4-0 από την ελληνική ομάδα έγινε 4-3 με το τρίποντο του Λόπες, που ήταν το πρώτο τους καλάθι μετά από δυόμιση λεπτά αγώνα, αλλά  όταν σκόραραν ξανά (στο 5’) η διαφορά είχε ήδη φτάσει σε διψήφιο νούμερο (13-3).

Το προσωρινό 13-7, έγινε 17-17 (κλέψιμο και αιφνιδιασμός) καθώς η ελληνική άμυνα ήταν για σεμινάρια (ο Γιούστα, το μεγάλο αστέρι των Ισπανών εξαφανίστηκε) για να φτάσουμε στο 24-9 (στο 8’) με τρίποντο του Χαραλαμπόπουλου μέσα σε αποθέωση! Στο τελευταίο κομμάτι της Α’ περιόδου οι Ισπανοί με ένα σερί 0-5 μείωσαν στους 10 (24-14), αλλά ήταν φανερό πως το παιχνίδι είναι στο δικό μας ρυθμό κι αυτό αποδείχθηκε στη συνέχεια.

Οι Ισπανοί σκόραραν για πρώτη φορά στη β’ περίοδο μετά από τρεισήμισι λεπτά και μπόρεσαν να μειώσουν σε 30-20 στο 17’, αλλά  ο Χαραλαμπόπουλος τους έκοψε το βήχα. Με δικό του καλάθι έγινε το 32-22 και στο 18’ έδειξε στους Ισπανούς πως χορεύεται το… ζεϊμπέκικο! Σταυρωτή ντρίμπλα, προσποίηση, καλάθι και φάουλ για το 35-22 με το ημίχρονο να μας βρίσκει στο +13 (37-24).

Οι Ισπανοί γνώρισαν πως έπρεπε να κάνουν κάτι άμεσα στις αρχές της 3ης περιόδου και στα πρώτα λεπτά έπαιζαν κόντρα στον Καρρά. Ο Έλληνας σέντερ έβαζε το ένα καλάθι μετά το άλλο, ωστόσο η άμυνα μας είχε χαλαρώσει και οι Ισπανοί σκόραραν εύκολα με τη διαφορά να είναι στους 11 πόντους και όλα να είναι ρευστά μέχρι το 26’.

Εκεί ο Γιούστα χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ, δέχθηκε τεχνική ποινή με τον Χαραλαμπόπουλο να ευστοχεί και αμέσως μετά με τρίποντο να στέλνει τη διαφορά στους 15 πόντους (54-39) την οποία κρατήσαμε ως το τέλος της 3ης περιόδου (60-45).

Οι Ισπανοί δεν μπορούσαν να βρουν τρόπο να… πανικοβάλλουν την ελληνική ομάδα και στην εκκίνηση της 4ης περιόδου τους «σκότωσε» ο Χρηστίδης. Ο Έλληνας σέντερ με συνεχόμενα καλάθια έστειλε τη διαφορά στους 20 πόντους, ενώ από δική του ασίστ ο Σκουλίδας διαμόρφωσε το 67-45 κι ενώ απέμεναν 7 λεπτά για  να τελειώσει ο αγώνας.

Το πάρτι είχε αρχίσει στις κερκίδες, οι Ισπανοί έριξαν λευκή πετσέτα και το μόνο που είχε πλέον ενδιαφέρον ήταν η τελική διαφορά με το σκορ να σταματά στο 77-56…

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 37-24, 60-45, 77-56.
ΕΛΛΑΔΑ (Παπαθεοδώρου): Λούντζης 5, Μιλεντίγιεβιτς, Κόνιαρης 10 (2 τρίπ., 5 ασ.), Φλιώνης 4, Καρράς 16 (8/10 δίπ.), Σκουλίδας 5, Δίπλαρος 7 (1), Αγραβάνης, Χρηστίδης 5, Χαραλαμπόπουλος 19 (3)(, Μουράτος 4, Τάταρης 2.
ΙΣΠΑΝΙΑ (Ναβάρο): Ντε Λα Ρουά, Γκαρσία 12 (1 τρίπ., 3/13 σουτ), Λόπεθ 5, Βίλα 2, Χου 1, Ρίγκο, Γιούστα 4 (1/5 σουτ), Σορόγια, Μάρτι 12, Βίλα 11, Μπαρέιρο 6, Μαζάιρα 3 (1).

ΠΗΓΗ: protothema.gr