Με απόλυτη επιτυχία ολοκληρώθηκε ο 6ος FAETHON OLYMPUS MARATHON

Και η φετινή χρόνια τα είχε όλα. Ρεκόρ διαδρομής  των  γυναικών στον F.O.M από την Κατερίνα Τσεκόσκα (KASIMIS TRAINING) με χρόνο 7:02:07, ατομικά  ρεκόρ, ρεκόρ  συμμετοχών από το εξωτερικό, ρεκόρ διαδρομής των γυναικών Μάλαϊ Μαρία (ODLO-LASPORTIVA) 2:52:43 και ρεκόρ συμμετοχών στον  RUPICAPRA 20 χιλ.

Μετά από σκληρή μάχη, νικητές στους άνδρες αναδείχθηκαν οι Σιαμήτρας Κώστας (INOV-8 OLYMPUS MARATHON RT) με χρόνο 5:52:11, στη 2η θέση Ελευθερίου Δημήτρης (DYNAFIT GREECE) με χρόνο  5:57:37 και στην 3η θέση ο Μάτρας Σλάβεκ (SALOMON HELLAS) με χρόνο 6:01:19.

Καταπληκτική εμφάνιση από την Κατερίνα Τσεκόσκα KASIMIS TRAINING η οποία τερμάτισε πρώτη στις γυναίκες με ρεκόρ διαδρομής 7:02:07, δεύτερη θέση για την Κολυφά Μυρσίνη με χρόνο 7:22:12  και τρίτη τερμάτισε η Χουρίδου Ιωάννα BALIOTIS NATURE TRAIL με χρόνο 7:34:39 .

Νικήτρια ομάδα η BALIOTIS NATURE TRAIL και στην κατηγορία >50 ο Ρήγος Λάζαρος (OLYMPUS TRAILS) με χρόνο 7:21:38.

Ο αγώνας ξεκίνησε στις 6 το πρωί με 236 αθλητές από τους οποίους κατάφεραν και τερμάτισαν οι 201.

Όσον αφορά τον 2o RUPICAPRA 20 χιλ, στον οποίον συμμετείχαν 178 αθλητές και τερμάτισαν οι 175, πρώτος τερμάτισε ο Γιαννόπουλος Κώστας (DYNAFIT GREECE)  με χρόνο 2:21:24, στη 2η θέση ο Γκιζλής Αριστείδης (Σ.Δ.ΤΡΙΚΑΛΩΝ-TRG) με χρόνο 2:32:52 και στην 3η θέση ο Ζιλιασκούδης Χρήστος (OLYMPUS T.R.T) με χρόνο 2:36:12.

Στις γυναίκες πρώτη έκοψε το νήμα του τερματισμού η Μάλαϊ Μαρία (ODLO-LASPORTIVA) με χρόνο 3:04:48 ρεκόρ διαδρομής, στη 2η θέση τερμάτισε η Διμπάρη Βένη (OLYMPUS T.R.T) με χρόνο 3:16:41 και στην 3η θέση η Τροϊρη Δέσποινα (ΟLYMPUS MARATHON RUNNING TEAM) με 3:28:07.

Νικήτρια ομάδα o ZEYS ΠΙΕΡΙΑΣ  και στην κατηγορία >50 ο Ποιμανίδης Δημήτρης (A.P.S.D ZEUS PIERIS) με χρόνο 3:08:23.

Στον 3ο FAETHON TRAIL πρώτος τερμάτισε o Φασιάδης Νικόλαος με χρόνο 1:10:45, στη 2η θέση ο Παπαθανασίου Ελευθέριος (Α.Ο.Ξ.Λ- ΣΥΒΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ) με χρόνο 1:10:47 και την 3η θέση o Μαλαμίδης Αθανάσιος (NUTRIXXON) με χρόνο 1:16:45

Στις γυναίκες στην πρώτη θέση η Μπουρουζίκα Ελένη (DISTANCE RUNNERS CLUB) με χρόνο 1:30:00, στη 2η θέση η Ζάχου Ιωάννα (ΕΠΟΣ ΜΑΚΡΑΚΩΜΗΣ) με χρόνο 1:37:36 και στην 3η θέση η Λαμπαδιάρη Αναστασία  (ΕΠΟΣ ΜΑΚΡΑΚΩΜΗΣ) με χρόνο 1:46:10.

Αξίζει να αναφερθεί πως στους αγώνες της Κυριακής συμμετείχαν αθλητές από Αγγλία, Αμερική, Γαλλία, Γερμανία, και Τσεχία και Νότια Αφρική!

Η διοργάνωση θα ήθελε εδώ να ευχαριστήσει ιδιαίτερα όλους τους αθλητές που τίμησαν με τη συμμετοχή τους αυτές τις δυο μέρες τους αγώνες και τους εύχεται καλή αγωνιστική συνέχεια!

Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε αυτούς που στήριξαν τους  σταθμούς των τριών αγώνων της διοργάνωσης, που δεν είναι άλλοι από τους εθελοντές του Faethon, οι οποίοι σε ορισμένους απομακρυσμένους σταθμούς χρειάζονται  ως και  5 ώρες πεζοπορίας για να τους προσεγγίσουν.