LIVE: ΑΕΛ- Ξάνθη 1-0 (ΤΕΛΙΚΟ)

Οπωσδήποτε νίκη θέλει σήμερα στις 19.00 η ΑΕΛ στο AEL F.C ARENA κόντρα στη Ξάνθη για τη 29η αγωνιστική του πρωταθλήματος για να παραμείνει στην κατηγορία. Από την άλλη η Ξάνθη διατηρεί μαθηματικές ελπίδες για την είσοδο στα πλέι οφ.

Ενός λεπτού σιγή για τα 4 θύματα από την πτώση του ελικοπτέρου στο Σαραντάπορο.

Ξεκίνησε το ματς με την ΑΕΛ στη σέντρα.

Η πρώτη φάση του αγώνα για την ΑΕΛ στο 10′. Ατομική προσπάθεια και συρτό σουτ του Αναστασόπουλου έξω από την περιοχή, εύκολο το έργο του Ζίφκοβιτς.

13′ Ο Γουάλας μπήκε ωραία από αριστερά στην περιοχή και γύρισε την μπάλα στον Γιουνές, ο οποίος, ωστόσο, δεν έπιασε καλά το σουτ και έχασε την ευκαιρία να βάλει δύσκολα στον Θεοδωρόπουλο.

20′ H ΑΕΛ έχει την κατοχή αλλά δεν υπάρχει μέχρι στιγμής σημαντική φάση στο παιχνίδι.

24′ Γκολ για την ΑΕΛ και 1-0. Ο Ναβάρο έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Αναστασόπουλος με καρφωτή κεφαλιά από την καρδιά της περιοχής άνοιξε το σκορ για την ΑΕΛ

30′ Μεγάλη ευκαιρίγα για την ΑΕΛ, μετά την εκτέλεση του κόρνερ, ο Ναζλίδης έκανε το σουτ από την καρδιά της περιοχής και ο Μπαξεβανίδης απομάκρυνε την μπάλα ακριβώς πάνω στη γραμμή της εστίας του Ζίφκοβιτς

37′ Με ανάποδη άστοχη κεφαλιά του Λισγάρα ολοκληρώθηκε η φάση μετά την εκτέλεση του κόρνερ για την Ξάνθη.

43′ Νέα πολύ καλή στιγμή για την ΑΕΛ, σέντρα του Ντέλετιτς από δεξιά, ο Αβραάμ έκανε το κοντρόλ και το σουτ από πλεονεκτική θέση στην περιοχή, αλλά ο Ζίφκοβιτς του είπε “όχι”

45’+1′ Αντεπίθεση για την ΑΕΛ, ο Ντέλετιτς προσπάθησε να αιφνιδιάσει ανεπιτυχώς τον Ζίφκοβιτς με άστοχο σουτ εκτός περιοχής.

Η ΑΕΛ στο ημίχρονο προηγείται της Ξάνθης 1-0 με γκολ του Αναστασόπουλου από το 24′.

51′ Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη, ο Βασιλακάκης από δεξιά γύρισε την μπάλα στην καρδιά της περιοχής, όπου ο Λάζιτς έκανε το σουτ, αλλά είδε τον Θεοδωρόπουλο να διώχνει με το πόδι σε κόρνερ. Με άστοχη κεφαλιά του Λισγάρα ολοκληρώθηκε η φάση μετά την εκτέλεση του κόρνερ

55′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ, ο Ντέλετιτς έκανε ωραία ατομική προσπάθεια από δεξιά και γύρισμα για τον Αγκάνοβιτς, ο οποίος ανενόχλητος από απόσταση αναπνοής δε βρήκε στόχο.

61′ Διπλή ευκαιρία για την ΑΕΛ, ο Ζίφκοβιτς απέκρουσε το πλασέ του Ναζλίδη, ενώ ο Ντέλετιτς με σουτ στη συνέχεια έστειλε την μπάλα άουτ

78′ Ο Αβραάμ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Αναστασόπουλος πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

Λεβαδειακός – ΑΕΚ 0-2. Ο Λεβαδειακός στην β’ κατηγορία.

90+8 Τέλος αγώνα με την Λάρισα να παραμένει στην Κατηγορία κερδίζοντας 1-0

ΑΕΛ: Θεοδωρόπουλος, Αναστασόπουλος, Ναζλίδης, Βαρέλα, Αβραάμ, Γκόλιας, Αγκάνοβιτς, Φάρκας, Ναβάρο, Φατιόν, Ντέλετιτς.

Ξάνθη: Ζίφκοβιτς, Καρασαλίδης, Μπαξεβανίδης, Ντε Λούκας, Γιουνές, Λουσέρο, Βασιλακάκης, Γουάλας, Λάζιτς, Πιτσέλι, Λισγάρας

Διαιτητής ο Χαράλαμπος Καλογερόπουλος με βοηθούς τους Αλέξανδρο Γρέβενη, Κυριάκο Μερκενίδη και 4ο τον Ιωάννη Παπαδόπουλο.