LIVE: ΑΕΛ- Πανελευσινιακός 2-1

H ΑΕΛ υποδέχεται τον Πανελευσινιακό στο AEL FC ARENA για την 2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας.

Λίγος κόσμος στο γήπεδο λόγω της ώρας διεξαγωγής και του τσουχτερού κρύου

Διπλή ευκαιρία για την ΑΕΛ στο 2′. Σουτ από τον Λαμπρόπουλο, αποκρούει ο Γκόμεζ!Νέα ευκαιρία για την ΑΕΛ! Από το κόρνερ, ο Ντοντό θα κάνει την κεφαλιά ωστόσο δεν θα κερδίσει τον Γκόμεζ!

Στο 5′ σουτ του Λαμπρόπουλου έξω από την περιοχή απομάκρυνε ο Γκόμεζ.

Στο 7′ Κεφαλιά του Γκόλια, η μπάλα άουτ

Πιέζει ασφυκτικά η ΑΕΛ και έχει την υπεροχή και την πρωτοβουλία.

Στο 12′ νέο κόρνερ για την ΑΕΛ μετά από απόκρουση Γκόμεζ στο σουτ του Ποτουρίδη

Στο 21′ νέο κόρνερ για την ΑΕΛ, μαζεύει ο Γκόμεζ.

Στο 24′ φάουλ σε καλό σημείο για την ΑΕΛ, διώχνει με γροθιές ο Γκόμεζ, η μπάλα πηγαίνει ξανά στην εστία από το σουτ του Γκόλια, νέα απόκρουση του Γκόμεζ.

Εξαιρετική η ΑΕΛ αλλά της λείπει το γκολ.

Στο 27′ δοκάρι για την ΑΕΛ. Ο Αβράαμ έβγαλε τη σέντρα, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι, ωστόσο δεν υπήρξε συνέχεια από τους παίκτες της ΑΕΛ

Στο 29′ Γκολ από το Ντοντό για την ΑΕΛ 1-0. Ο Καπός μετά από κάθετη του Ντοντό “έσπασε” στη μικρή περιοχή για τον Ουρτάδο που δε μπόρεσε να σκοράρει. Ωστόσο, στην επαναφορά από κοντά ο Ντοντό που είχε “κόψει” την μπαλιά, κέρδισε τον Γκόμεζ και σκόραρε.

Φάουλ σε καλό σημείο για τους γηπεδούχους στο 37′. Απευθείας από τον Ποτουρίδη, η μπάλα άουτ.

Μέχρι το 40’ο Πανελευσινιακό δεν έχει κάνει ευκαιρία!

Στο 44′ σουτ του Κόντορ άουτ.

76% – 24% η κατοχή υπέρ της ΑΕΛ!

Στις καθυστερήσεις σουτ του Μασούρα για ΑΕΛ αποκρούει ο γκολκίπερ του Πανελευσινιακού.

Στην πρώτη του τελική με την έναρξη της επανάληψης ο Πανελευσινιακός πιάνει στον ύπνο την άμυνα της ΑΕΛ και στο 51′ ο Αγγελούδης θα πάρει την κεφαλιά και θα ισοφαρίσει.

Η ΑΕΛ απάντησε άμεσα στο 54′ όταν μετά από γέμισμα του Ποτουρίδη, ο Αβραάμ κατεβάζει ωραία και εκτελεί τον Γκόμες, μόλις χρειάστηκε η ΑΕΛ… δείχνει και πάλι τα δόντια της!

ΑΕΛ: Καβουσάκης, Μασούρας, Γκόλιας,Σουλιώτη,Κοντόρ, Ποτουρίδης, Λαμπρόπουλο,Ντοντό, Αβραάμ,Ουρτάδο,Καπό.

Πανελευσινιακός: Γκόμεζ, Σιλιγαρδάκης, Γραικός, Δημόπουλος, Κασνέτσης, Στόγιος, Καμπούρης, Ζέλιος, Κορομηλάς, Τσούπρος, Αγγελούδης.