ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Πρώτη κούπα για την ΑΕΛ

Τον πρώτο τίτλο στη φετινή αγωνιστική περίοδο κατέκτησε η ανδρική ομάδα βόλλεϊ της ΑΕΛ.
Οι βυσσινί κερδίζοντας στον τελικό την Αργώ Βόλου κατέκτησαν το κύπελλο της Ένωσης Σωματείων Πετοσφαίρισης Κεντρικής Ελλάδας στο κλειστό γυμναστήριο του Αλκαζάρ.
Η ομάδα της Λάρισας μπορεί να μην μπήκε καλά στο ματς και να έχασε το πρώτο σετ με 25-22, αλλά στη συνέχεια οι παίκτες του Νίκου Καλαθά ανέβασαν την απόδοσή τους και παίζοντας κατά διαστήματα πολύ καλό βόλλεϊ, ισοφάρισαν τα σετ κερδίζοντας το δεύτερο με 25-20.
Αυτό έδωσε στους βυσσινί την ψυχική ώθηση που αναζητούσαν, κερδίζοντας το τρίτο σετ εύκολα με 25-15 καθώς ήταν κατά πολύ ανώτεροι από τον αντίπαλό τους, ενώ το ίδιο εύκολα έφτασαν και στην κατάκτηση του 4ου σετ (25-19), γεγονός που έδωσε και το …σύνθημα για πανηγυρισμούς.
Τα σετ: 22-25, 25-20, 25-15,25-19.
ΑΕΛ (Καλαθάς): Γρούσπας, Ματούλας, Παπαστεργίου, Λεβέντης, Αποστολούλης, Κατσιγιάννης, Δορδοκίδης, Σαμιώτης, Μπαλασάς, Γραμμένος, Μακρής- Τσιάρας, Τσιώλης, Ξηρομερίτης, Αρχοντής.