Η κλήρωση της Superleague

Δημοσιεύθηκε στις: 16 Ιουλίου 2012, 16:51

Μέχρι την 5η αγωνιστική του νέου πρωταθλήματος θα χρειαστεί να περιμένουν οι φίλαθλοι για να παρακολουθήσουν το πρώτο μεγάλο ντέρμπι της Superleague.

Η κλήρωση που έγινε το μεσημέρι της Δευτέρας, έβγαλε τη συγκεκριμένη αγωνιστική το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και Άρη, ενώ για την αναμέτρηση των «αιώνιων» ο κόσμος θα χρειαστεί να περιμένει ως την προτελευταία αγωνιστική για να τους παρακολουθήσει να κοντράρονται στο ΟΑΚΑ.

Όσο για τα υπόλοιπα ντέρμπι, αυτό των Δικέφαλων θα γίνει την 7η αγωνιστική, την 9η ο Παναθηναϊκός υποδέχεται την ΑΕΚ, την 10η η ΑΕΚ τον Ολυμπιακό, την 11η ο Παναθηναϊκός φιλοξενεί τον ΠΑΟΚ που μια αγωνιστική αργότερα περιμένει στην Τούμπα τον Ολυμπιακό.

Το πρωτάθλημα θα ξεκινήσει το Σαββατοκύριακο 25 και 26 Αυγούστου, ενώ όπως διευκρίνισε ο εκτελεστικός διευθυντής της Λίγκας Μιχάκης Αναγνώστου, οι ομάδες που έχουν εκκρεμότητες με την Αθλητική Δικαιοσύνη παίρνουν κανονικά μέρος στην κλήρωση και αν προκύψει θέμα τιμωρίας, το πρόγραμμά τους θα δοθεί στις ομάδες που θα τις αντικαταστήσουν.

Να σημειωθεί ότι εκτός από τις ομάδες που εδρεύουν στην ίδια πόλη, κλειδάριθμος δόθηκε και στον Ολυμπιακό, έπειτα από αίτημα του συνδρομητικού καναλιού, ώστε να υπάρχει ομοιόμορφη κατανομή των ντέρμπι κατά της διάρκεια της χρονιάς.

Την πρώτη αγωνιστική, ο πρωταθλητής Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τη νεοφώτιστη Βέροια, ο Παναθηναϊκός θα ταξιδέψει στη Λιβαδειά, ενώ η ΑΕΚ θα υποδεχθεί τον Αστέρα Τρίπολης.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της πρεμιέρας: Βέροια – Ολυμπιακός, Πανιώνιος – Άρης, ΑΕΚ – Αστέρας Τρίπολης, ΠΑΟΚ – Πανθρακικός, Κέρκυρα – Ατρόμητος, ΟΦΗ – Ξάνθη, Λεβαδειακός – Παναθηναϊκός και ΠΑΣ – Πλατανιάς.

Το πλήρες πρόγραμμα του νέου πρωταθλήματος

1η-16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΑΡΗΣ

ΒΕΡΟΙΑ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ο.Φ.Η. – SKODA ΞΑΝΘΗ

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Α.Ε.Κ. – ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ – ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ

ΚΕΡΚΥΡΑ – ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΘΗΝΩΝ

Π.Α.Ο.Κ. – ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ

2η-17η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΒΕΡΟΙΑ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

ΑΡΗΣ – Ο.Φ.Η.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ

SKODA ΞΑΝΘΗ – Α.Ε.Κ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ – ΚΕΡΚΥΡΑ

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ – ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΘΗΝΩΝ – Π.Α.Ο.Κ.

3η-18η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – Ο.Φ.Η.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ – ΒΕΡΟΙΑ

Α.Ε.Κ. – ΑΡΗΣ

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

ΚΕΡΚΥΡΑ – SKODA ΞΑΝΘΗ

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Π.Α.Ο.Κ. – ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ – ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΘΗΝΩΝ

4η-19η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

Ο.Φ.Η. – Α.Ε.Κ.

ΒΕΡΟΙΑ – ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ

ΑΡΗΣ – ΚΕΡΚΥΡΑ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ

SKODA ΞΑΝΘΗ – Π.Α.Ο.Κ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΘΗΝΩΝ

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ – ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ

5η-20η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – Α.Ε.Κ.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ – ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ

ΚΕΡΚΥΡΑ – Ο.Φ.Η.

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ – ΒΕΡΟΙΑ

Π.Α.Ο.Κ. – ΑΡΗΣ

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΘΗΝΩΝ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ – SKODA ΞΑΝΘΗ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ

6η-21η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

Α.Ε.Κ. – ΚΕΡΚΥΡΑ

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ

Ο.Φ.Η. – Π.Α.Ο.Κ.

ΒΕΡΟΙΑ – ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΘΗΝΩΝ

ΑΡΗΣ – ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ

SKODA ΞΑΝΘΗ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

7η-22η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΚΕΡΚΥΡΑ

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ – ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ

Π.Α.Ο.Κ. – Α.Ε.Κ.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΘΗΝΩΝ – ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ – Ο.Φ.Η.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ – ΒΕΡΟΙΑ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΑΡΗΣ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – SKODA ΞΑΝΘΗ

8η-23η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

ΚΕΡΚΥΡΑ – Π.Α.Ο.Κ.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ – ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΘΗΝΩΝ

Α.Ε.Κ. – ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ – ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ

Ο.Φ.Η. – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

ΒΕΡΟΙΑ – SKODA ΞΑΝΘΗ

ΑΡΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

9η-24η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – Π.Α.Ο.Κ.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΘΗΝΩΝ – ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ – ΚΕΡΚΥΡΑ

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ – ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – Α.Ε.Κ.

SKODA ΞΑΝΘΗ – ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – Ο.Φ.Η.

ΑΡΗΣ – ΒΕΡΟΙΑ

10η-25η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΘΗΝΩΝ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

Π.Α.Ο.Κ. – ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ – ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ

ΚΕΡΚΥΡΑ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ – SKODA ΞΑΝΘΗ

Α.Ε.Κ. – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ – ΑΡΗΣ

Ο.Φ.Η. – ΒΕΡΟΙΑ

11η-26η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ – ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΘΗΝΩΝ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – Π.Α.Ο.Κ.

SKODA ΞΑΝΘΗ – ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΚΕΡΚΥΡΑ

ΑΡΗΣ – ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ

ΒΕΡΟΙΑ – Α.Ε.Κ.

Ο.Φ.Η. – ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ

12η-27η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΘΗΝΩΝ – SKODA ΞΑΝΘΗ

Π.Α.Ο.Κ. – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ – ΑΡΗΣ

ΚΕΡΚΥΡΑ – ΒΕΡΟΙΑ

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ – Ο.Φ.Η.

Α.Ε.Κ. – ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ

13η-28η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

SKODA ΞΑΝΘΗ – ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ

ΑΡΗΣ – ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΘΗΝΩΝ

ΒΕΡΟΙΑ – Π.Α.Ο.Κ.

Ο.Φ.Η. – ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ – ΚΕΡΚΥΡΑ

Α.Ε.Κ. – ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ

14η-29η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

SKODA ΞΑΝΘΗ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ – ΑΡΗΣ

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ – ΒΕΡΟΙΑ

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΘΗΝΩΝ – Ο.Φ.Η.

Π.Α.Ο.Κ. – ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ – Α.Ε.Κ.

ΚΕΡΚΥΡΑ – ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ

15η-30η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

ΑΡΗΣ – SKODA ΞΑΝΘΗ

ΒΕΡΟΙΑ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Ο.Φ.Η. – ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ – ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ

Α.Ε.Κ. – ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΘΗΝΩΝ

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ – Π.Α.Ο.Κ.

ΚΕΡΚΥΡΑ – ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ

ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ